piątek, 30 maja 2014

Kinezyterapia w schorzeniach układu ruchu.
Ćwiczenia w schorzeniach :

  • kręgosłupa ( będą się różniły ze względu na odcinek kręgosłupa jaki jest chory )
  • kończyn ( dotyczą stawów rąk i nóg )
  • głowy ( obejmują odcinek szyjny )


Zanim zaczniemy ćwiczyć lekarz wdraża fizykoterapię, farmakologię ewentualnie w cięższych przypadkach decyduje się na operację.  Niezależnie od przebiegu leczenia należy bezwzględnie jak najszybciej ćwiczyć w odpowiedni sposób chore części ciała. W trakcie ćwiczeń mogą być wskazane wolniejsze tempa, obciążenia, a czasami wymagamy pomocy terapeuty by z użyciem jego siły wykonywać ćwiczenia. Może okazać się, że w trakcie ćwiczeń należy ich zaprzestać. Poddając się kinezyterapii musimy uważnie słuchać zaleceń terapeuty co do ćwiczeń by prawidłowo ( ilość, czas, miejsce, sposób wykonania ) przebiegał powrót do zdrowia chorego miejsca. Zapamiętajmy, że tylko fizjoterapeuta nadzoruje ćwiczenia, dobiera ich rodzaj i w trakcie leczenia ćwiczenia te ulęgają zmianie. Oznacza to, że po operacji ćwiczymy inaczej i co innego, a inne ćwiczenia dobierze fizjoterapeuta w rekonwalescencji późniejszej. Zalecenia do podtrzymywania danego miejsca w dobrej kondycji fizycznej otrzymamy dopiero po zakończonej kinezyterapii - warto więc do końca kontaktować się z fizjoterapeutą by dał nam wskazówki do ćwiczeń gdy już wyzdrowiejemy i odzyskamy pełną sprawność ruchową. Kinezyterapia dysponuje pełnym zakresem ćwiczeń by odzyskać sprawność ruchową każdej kończyny, kręgosłupa, głowy wraz z odcinkiem szyjnym. Istnieją odpowiednie urządzenia, przyrządy i metodyka by pacjent usprawniał nawet najdrobniejsze chore stawy ( stolik do terapii manualnej ręki, UGUL uniwersalny gabinet usprawniania leczniczego ). Terapie rozwijają dodatkowo koncentrację, koordynację ruchu i spostrzegawczość.
Dzięki kinezyterapii zapobiegamy upośledzeniu pełnego zakresu możliwości ruszania kończynami po urazach czy przebytych chorobach. Ponieważ na kręgosłup ( skrzywienia, bóle mięśniowe ) najczęściej zaleca się masaż - pominę korekcyjne ćwiczenia kręgosłupa bo fizjoterapeuta wykonujący masaż podpowie odpowiednie ćwiczenia, których jest b. dużo. Chcę natomiast zwrócić uwagę na zestawy ćwiczeń istotne w korekcie stawów kończyn i odcinka szyjnego, gdzie masaż jest tylko dodatkowym elementem, a zasadniczo pomagają ćwiczenia.

Ćwiczenia w szpotawości kolan:
1. Siad płotkarski
2.  Siad prosty. Nogi zgięte w kolanach
 Między stopami piłka i ściąganie ud do środka.
3.Siad prosty. Stopy się dotykają. Uniesienie nóg do góry i trzymanie stóp (kostki) razem
4.Leżenie przodem. Między stopami piłka. Unoszenie prostych nóg w górę.
5. Siad ugięty. Stopy obejmują piłkę i mocno trzymają (kolana do siebie). Współćwiczący trzyma ręce na piłce i próbuje ją zabrać
6. Siad prosty. Nogi w rozkroku. Współćwiczący stoi w rozkroku w środku. 
Ćwiczący naciska mocno na nogi współćwiczącego (ćwiczenia oporowe).
7. Leżenie przodem. Kolana ugięte, zgięcie stóp grzbietowe i podeszwowe. Uniesienie złączonych kolan i wytrzymanie.
8.Leżenie tyłem. Nogi ugięte w kolanach. Rozkrok w powietrzu i złączenie nóg.

Ćwiczenia w koślawości kolan:
 
1.      Na podłodze rozciągnięta skakanka. Marsz ze skrzyżowaniem nóg.
2.      Leżenie na plecach, ręce pod głową, nogi w rozkroku (przy kostkach druga osoba).
Leżący wypycha kolana - stojący trzyma.
3.      Stanie prosto, nogi skrzyżowane, ręce prosto w bok. Przejście do siadu skrzyżnego. Powrót do stania.
4.      Siad skrzyżny, ręce zgięte położone na ramionach. Krążenie rąk.
5.      Siad ugięty, nogi rozszerzone, stopy złączone, ręce na kolanach. Spychanie kolan w dół.
6.      Siad ugięty podparty, chwyt szarfy stopami. Wyprost nóg i skrzyżowanie z rozciąganiem szarfy w bok.
7.      Siad ugięty, ręce w bok, stopy związane szarfą trzymają woreczek palcami.
Leżenie przewrotne z trzymaniem woreczka. Powrót do siadu.
8.      Podskoki obunóż z oparciem np. o krzesło. Woreczki między kolanami, stopy związane.
9.      Leżenie tyłem, ręce wzdłuż tułowia, nogi wiązane, stopy oparte np. o krzesło, kolana ugięte. Energiczny wyprost nóg z odepchnięciem nóg od krzesła. Ręce przodem w górę.
10.  Siad ugięty podparty. Zwijanie kocyka obciążonego ciężką piłką lub innym ciężkim przedmiotem.

Ćwiczenia w szpotawości i koślawości pięt oraz w płaskostopiu podłużnym i poprzecznym:

Ogólnie polegają na chwytaniu woreczków palcami i próbach poruszania się z nimi w półprzysiadzie z podpieraniem się rękami, chwytaniu kijka - laski obiema stopami i trzymaniu na czas, robieniu palcami wachlarzyków i piąstek ( palce w pozycji stojącej wygięte ku górze i rozłożone w wachlarz lub podwinięte mocno pod stopę - to samo można wykonać w siadzie płaskim - ćwiczyć w tempie na zmianę w komendach " wachlarz, piąstki, wachlarz, wachlarz, piąstki, piąstki itp." ).


tablica do manualnego usprawnienia ręki
Ćwiczenia w usprawnianiu manualnym dłoni to:

Wszelkie zadania w jakich wykonujemy: rysowanie po konturze, lepienie, gniecenie, wydzieranie papieru, toczenie kulek, wycinanie wg wzoru, układanie klocków, nawlekanie, stemplowanie, malowanie. Ćwiczenia te zapobiegają powstawaniu wszelkich zniekształceń stawów dłoni, niedorozwojowi mięśni i ścięgien, poprawiają zakres ruchu dłoni.


 
 
 
 
 
 
Ćwiczenia polegające na napięciu izometrycznym mięśni szyi bez ruchu w stawie 

I.Pozycja - siedzenie: prawą dłoń przykładamy do prawej skroni lub okolic prawego ucha. Uciskamy na dłoń około 7 sekund – rozluźnienie 3 – 5 i powtarzamy ćwiczenie 10 razy. Następnie zmieniamy dłoń i powtarzamy ćwiczenie.
2.Pozycja – siedzenie: dłoń na dłoni przykładamy do czoła. Uciskamy głową (czołem) na dłoń (dłonie stawiają lekki opór) przez około 7 sekund – rozluźnienie – i powtarzamy ćwiczeni 10 razy ( jak na zdjęciu ).
3.Pozycja – siedzenie: dłonie opieramy na potylicy. Uciskamy głową na dłonie przez około 7 sekund – rozluźnienie 3 – 5 sekund – i powtarzamy ćwiczeni 10 razy.
4.Pozycja - siedzenie na taborecie lub na krześle. Wykonujemy skłon głowy w przód usiłując dotknąć brodą mostka. Prostujemy głowę z brodą przyciągniętą
do szyi (bez o dchylania głowy do tyłu).
5.Wykonujemy skłon w bok – w lewo – powrót – w prawo – powrót, bez ruchów ramion.
6.Wykonujemy skręt głowy w lewo – powrót – w prawo – powrót (broda nadaje kierunek ruchowi).
7.Wykonujemy skręt głowy w lewo z równoczesnym cofnięciem w tył barku prawego – powrót, skręt głowy w prawo z równoczesnym cofnięciem w tył barku lewego – powrót. 
8.Unosimy barki w górę i opuszczamy.
9.Wykonujemy krążenie barkami w przód i do tyłu.
 
Ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi i karku

10.Pozycja - leżenie przodem: ramiona wzdłuż tułowia, dłonie zwrócone ku dołowi, czoło oparte na podłodze. Unosimy głowę (bez odchylania do tyłu) przez około 7 sekund – powrót do pozycji wyjściowej. Broda przy mostku.
11.Pozycja – leżenie przodem: ramiona wzdłuż tułowia, dłonie zwrócone ku górze, pod czoło podłożona mała poduszka. Naciskamy równocześnie czołem na poduszkę i ramionami na podłoże przez około 7 sekund – powrót do pozycji wyjściowej.
12.Pozycja - leżenie na prawym boku: pod głowa poduszka, nogi ugięte w stawach kolanowych i biodrowych. Naciskamy głową na poduszkę – powrót do pozycji wyjściowej – unosimy głowę w kierunku barku lewego – powrót.
 
Ćwiczenia powodujące rozciąganie mięśni bocznych szyi i karku

13.Siedzenie. Lewa dłoń po stronie prawej, prawa dłoń na żuchwie po stronie lewej  podtrzymuje brodę. Wykonujemy skręt w lewo, wytrzymujemy napięcie prze z ok. 7 sekund – rozluźnienie 3 - 5 sekund z pogłębieniem ruchu. Powtarzamy 10 razy. Następnie zmieniamy dłoń i powtarzamy ćwiczenie.
ćwiczenie 14
14.Siedzenie. Prawą ręką sięgamy nad głowa do lewego ucha, lewą ręką trzymamy kant krzesła. Naciskamy głowa na prawa rękę (bez ruchu głowy) przez 5 sekund – rozluźnienie – pociągamy prawą ręka głowę w prawą stronę z równoczesnym pociągnięciem lewą ręką kantu krzesła. Następnie zmieniamy dłoń i powtarzamy ćwiczenie.
UWAGA!!
Ruch głowy odbywa się wyraźnie w bok w płaszczyźnie czołowej. Nie wolno skręcać głowy skośnie do przodu lub do tyłu.
 

WSKAZÓWKA 

SKUTECZNOŚĆ FIZJOTERAPEUTYCZNYCH DZIAŁAŃ ZALEŻY W DUŻEJ MIERZE OD WSPÓŁPRACY CHOREGO. ZASTOSUJMY SIĘ DO UDZIELONYCH PORAD - SAM MASAŻ JEST PRZYJEMNY, ZNOSI BÓL I POPRAWIA STAN ZDROWIA, ALE EFEKTY PODTRZYMUJĄCE JEGO DZIAŁANIA DAJĄ TYLKO ĆWICZENIA - ZWŁASZCZA U DZIECI.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz