wtorek, 8 marca 2016

Ból kości ogonowej - coccygodynia
Kokcygodynia (ang. coccydynia, coccygodynia) to zespół bólowy kości guzicznej. Jest schorzeniem charakteryzującym się występowaniem przewlekłego bólu w okolicy kości ogonowej, który nasila się po przyjęciu pozycji siedzącej. Kokcygodynia częściej występuje u kobiet, zwłaszcza w młodym i średnim wieku. Początek dolegliwości bólowych może być podstępny, co utrudnia szybkie, jednoznaczne rozpoznanie.

 Jak właściwie rozpoznać coccygodynię?


Należy wykonać szereg testów ortopedycznych dotyczących kości ogonowej i mięśni dna miednicy. Jeśli wyniki testów są niejednoznaczne i budzą wątpliwości co do rozpoznania należy wykluczyć choroby odbytu u specjalisty proktologa.

Najczęstsze przyczyny


- urazy (np. uderzenie w rejonie mości ogonowej)
- poród (zwłaszcza dużego dziecka, lub nieprawidłowo ustawionego)
- dźwiganie
- przewlekłe zaparcia
- zespoły napięciowe i urazy mięśni dna miednicy

Jak leczyć kokcygodynię?


Metodą leczniczą z wyboru w tym schorzeniu jest terapia manualna i zabiegi fizykoterapeutyczne. Łącząc te metody można uzyskać około 70% wyleczeń.
Zabiegi fizjoterapeutyczne mają na celu zmniejszenie napięcia mięśni dna miednicy, które pociągają za kość ogonową oraz przywrócenie właściwej pozycji kości ogonowej, jeśli jest taka potrzeba. np. jeśli kość uległa przemieszczeniu na skutek urazu.

Ból kości ogonowej – przyczyny i leczenieKość ogonowa (guziczna) to pięć zrośniętych kręgów i zarazem końcowy odcinek kręgosłupa. Ból w kości ogonowej jest dość częstym problemem osób w każdym wieku. Jakie są przyczyny bólu kości ogonowej? Może on mieć różnorodne podłoże, nasilenie i rozległość oraz pojawiać się w różnych okolicznościach i porach dnia. Dolegliwości od kości ogonowej są przewlekłe, mogą promieniować w inne okolice i wzmagać się przy kontakcie z powierzchnią. Chore okolice kości krzyżowej są wrażliwe na dotyk, a to powoduje uczucie dyskomfortu w dole pleców.
Upadek na kość ogonową może spowodować jej złamanie lub stłuczenie, co zdarza się dość często, np. przez poślizgnięcie się na lodzie lub podczas schodzenia po schodach. Również ciężki poród może spowodować uraz w kości ogonowej. W konsekwencji mogą się pojawić:

 • utrudnione poruszanie,
 • uszkodzenie więzadeł krzyżowo-guzicznych,
 • ostre stany bólowe (związane z bliskim położeniem końcowego odcinka układu wydalniczego i moczowo-płciowego. Przy ich uszkodzeniu bólom  może towarzyszyć utrudnione oddawanie stolca lub problemy przy współżyciu).

Niektóre osoby skarżą się także na ból kości ogonowej podczas siedzenia. Siedzący tryb życia, a zwłaszcza długotrwała jazda samochodem czy praca przy biurku, może wywoływać ból dolnego odcinka kręgosłupa i złe ustawienie kości ogonowej. Powoduje to podrażnienie i przeciążenie tkanek miękkich, zwłaszcza mięśni i więzadeł oraz zmiany strukturalno-zwyrodnieniowe kości. Gdy pojawi się taki problem – warto zainwestować w odpowiednią poduszkę do fotela samochodowego lub krzesło biurkowe oraz prosto siedzieć i robić regularne przerwy podczas pracy na krótki spacer.Schorzenia lędźwiowego odcinka kręgosłupa, nerwobóle


Schorzenia lędźwiowego odcinka kręgosłupa, czyli m.in.: zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatia, kręgozmyk czy rwa kulszowa mogą wywoływać ból promieniujący w niższe partie kręgosłupa, aż do kości guzicznej.
Przyczyną bólu kości ogonowej może być nerwoból splotu nerwowego krzyżowo-guzicznego (neuralgia), czyli podrażnienie nerwów rdzeniowych. Taki ból jest najczęściej ostry, rwący, szarpiący i ma napadowy charakter. Jest to poważna dolegliwość, dlatego konsultacja neurologiczna jest niezbędna.
Często występującym problemem jest także ból kości ogonowej w ciąży i po porodzie. Powstaje on na skutek zmian zachodzących w ciele przyszłej mamy. Pojawia się wtedy ucisk na dolny odcinek kręgosłupa przez powiększającą się macicę. Niestety – po porodzie (zwłaszcza naturalnym i ciężkim) dolegliwości mogą się pojawić ponownie. Z uwagi na czekające przyszłą mamę obowiązki związane z opieką nad niemowlęciem, nie należy tych objawów lekceważyć, ale skonsultować się z lekarzem.

Hemoroidy, torbiele, nowotwory kości ogonowej


Guzki krwawnicze – nabrzmiałe i zapalne naczynia okolicy odbytu (hemoroidy) w stanie zaawansowanym również mogą wyzwalać dolegliwości okolicy guzicznej. Oprócz bólu, objawami są również: świąd okolicy odbytu, niewielkie krwawienia podczas oddawania stolca i problemy z wypróżnianiem. Hemoroidy często dotyczą kobiet w ciąży i osób mających pracę w pozycji siedzącej.

Torbiele kości ogonowej mogą mieć postać:

 • guza,
 • ostrego ropnia,
 • zbiornika wypełnionego płynem mózgowo-rdzeniowym.

Lokalizują się one wzdłuż nerwów lędźwiowych lub krzyżowych. Towarzyszy im ból krzyża i pośladków podczas siedzenia oraz cierpnięcie kończyn dolnych. Może dojść do upośledzenia działania zwieraczy pęcherza i odbytu.
Nowotwory kości często rozwijają się w okolicy krzyżowo-ogonowej. Najczęstsze z nich to: łagodny guz olbrzymiokomórkowy kości krzyżowej, złośliwy struniak oraz mięsak Ewinga. Bóle wzmagają się wraz ze wzrostem rozmiarów guza.

Endometrioza i inne przyczyny bólu w kości ogonowej


Wadliwie działający układ hormonalny u kobiet powoduje przerost endometrium – tkanki wyścielającej macicę (w miejscach, gdzie nie powinno to występować – najczęściej w jajnikach i jajowodach). Ból może lokalizować się w okolicy krzyża, kości ogonowej, odbytu i miednicy. A zatem ból w dolnej części pleców może mieć swoje źródło także w dolegliwościach kobiecych narządów rodnych. Warto tu zwrócić uwagę na jeszcze jedną przyczynę bólu w okolicy kości ogonowej – kokcygodynię. Choroba ta objawia się bólem we wspomnianej okolicy zarówno w pozycji siedzącej jak i stojącej.

Inne przyczyny bólu kości ogonowej:

 • uporczywe zaparcia (ból brzucha może promieniować nawet do kości ogonowej),
 • przeciążenie mięśni (mięśnia guzicznego, mięśnia dźwigacza lub zwieracza odbytu, mięśnia gruszkowatego) lub innych tkanek miękkich (np. więzadła krzyżowo-guzowego),
 • zaburzenia ruchomości kości ogonowej,
 • przeciążenia psychogenne lokujące się w rejonie dna miednicy,
 • schorzenia internistyczne (ginekologiczne, przewodu pokarmowego, układu moczowego),
 • wady postawy ciała,
 • wcześniejsze urazy.

Leczenie chorób kości ogonowej


W sytuacji, gdy zdarzy nam się upadek, warto skonsultować się z lekarzem ortopedą i wykonać dla potwierdzenia złamania zdjęcie RTG kości ogonowej. Potwierdzeniem schorzeń kręgosłupa, nowotworów lub nerwobóli są badania obrazowe (najczęściej rezonans i tomograf kości ogonowej). Z przeciążeniami mięśni lub problemami z ruchomością kości ogonowej warto udać się do fizjoterapeuty.


Leczenie dolegliwości kości ogonowej (w zależności od przyczyny):

 • farmakoterapia (leki przeciwbólowe, rozluźniające mięśnie, blokady w okolicy krzyżowo-ogonowej, zmiękczające stolec środki),
 • zimne okłady na okolicę kości ogonowej przy bolesnych stanach zapalnych,
 • nasiadówki z szałwii lub rumianku,
 • zaopatrzenie ortopedyczne – warto zakupić specjalną, rehabilitacyjną, nadmuchiwaną, okrągłą poduszkę z dziurą w środku,
 • zmiana nawyków żywieniowych i odpowiednia, lekkostrawna, bogata w błonnik dieta (należy spożywać m.in. kasze, warzywa i owoce, pieczywo pełnoziarniste),
 • picie dużej ilości wody, żeby zapobiegać dodatkowym zaparciom,
 • redukcja masy ciała,
 • systematyczny ruch, ćwiczenia ogólnokondycyjne, rozciąganie i wzmacnianie mięśni kręgosłupa.

Świetnym sposobem na dolegliwości w obrębie kości ogonowej są zabiegi w gabinecie fizjoterapeutycznym:

 • masaże lecznicze - masaż kręgarski - kręgarstwo to masaż z zastosowaniem technik przeciwbólowych,
 • zabiegi z wykorzystaniem ciepła, promieniowania podczerwonego, elektrostymulacji lub pola magnetycznego,
 • terapia manualna kości guzicznej lub mięśni dna miednicy,
 • instruktaż nauki samodzielnego i świadomego rozluźniania i rozciągania mięśni dna miednicy.

Centrum Regeneracji Ciała zaprasza!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz