sobota, 9 listopada 2013

Rodzaje masażu - nazewnictwo zwiazane z masażem.

Dlaczego warto zastosować masaż?
Żyjemy w czasach postępu techniki i wykorzystujemy nowoczesność na każdym kroku. Dlaczego więc na bóle pleców warto stosować masaż klasyczny pleców, a nie sięgać po nowoczesne metody choćby farmakologiczne w celu pozbycia się bólu karku, krzyża,barków itd. ?
Otóż można stosować środki farmakologiczne, ale tylko łącznie z masażem przyniosą one ulgę i poprawią nasze samopoczucie. Relaksujące masaże nie zastąpią masażu u specjalisty. Efekty masażu klasycznego wykonanego w kilku seriach są długotrwałe - stąd ból nie powraca już wcale lub odzywa się dopiero po kilku latach. Skierowanie masażu na szczególnie bolące partie kręgosłupa i mięśni pleców daje znakomite efekty. Stosuje się inne techniki masowania przy zwyrodnieniach kręgosłupa, a inne przy bólach nerwowych.
Co daje masaż pleców?
Najważniejszym skutkiem masażu jest poprawienie ukrwienia miejsc dotkniętych bólem. Obolałe partie pleców, a zatem i kręgosłupa są źle ukrwione z powodu ucisków na mięśnie i nerwy. Pobudzenie krążenia masażem powoduje dopływ krwi do miejsc jakie są poddane masowaniu i odżywienie ich, a zarazem dostarczenie do bolącego miejsca środków farmakologicznych - przeciwbólowych. Systematyczny masaż danej partii ciała powoduje odżywienie jej i jej poprawę struktury - odbudowę. Poprzez przyjmowanie doustne odpowiednich substancji dostarczamy miejscom masowanym  - we krwi - to czego potrzebują do swojej regeneracji. Wieloletnie zaniedbania bólów pleców powodują zagłodzenie tkanki kostnej, nerwowej, mięśniowej doprowadzając je do powstania zwyrodnień.
Efekty masażu klasycznego.
Seria 10 codziennych masaży skierowanych na daną partię pleców pozwala na poprawienie samopoczucia przez kilka miesięcy. W zależności od organizmu i rodzaju schorzenia można tę ilość zmniejszyć lub zwiększyć, jak również stosować rzadziej - mniej intensywniej np. co kilka dni. Najlepsze efekty uzyskujemy w kilku seriach po 10 masaży z przerwami zgodnymi z pojawieniem się ponownego odczucia dyskomfortu. Masaż można stosować doraźnie gdyż efekt jednego utrzymuje się do 2 tygodni.
Dlaczego ból powraca?
Masaż wpływa dobroczynnie na krążenie krwi w organizmie, a bolące miejsca mają: niższą temperaturę lub przy stanie zapalnym zbyt wysoką, złe dożywienie, złe dotlenienie, złe oczyszczanie. Poprawa krążenia musi się więc utrzymywać stale by ból nie powracał. Należy więc zadbać o wykluczenie takiego stanu. Na początku terapii masażem należy sobie uświadomić, iż nie tylko masaż ma wpływ na krążenie, ale również ruch. Połączenie ruchu, farmakoterapii i masażu daje dużo lepszą perspektywę braku nawrotów bólu pleców - wyleczeniu niż stosowanie masażu tylko i wyłącznie. Dodatkowymi atutami jest stosowanie fizjoterapii - urządzeń emitujących prądy elektryczne, światło, ciepło etc.

Kiedy zdecydować się na sam masaż?
Tylko wtedy gdy nie dysponujemy zbytnią ilością czasu. Masaż jest najwartościowszy w technikach przynoszących ulgę obolałym plecom, ale warto też zastanowić się nad ćwiczeniami ( kinezyterapia )i innymi fizykalnymi metodami przynoszącymi zbawienne działanie schorzałym plecom - te jednak są czasochłonne i wymagające cierpliwości, chociażby dlatego, że efekty ich działania są wolniejsze i właściwie dla pacjenta nieodczuwalne. Masaż przynosi natychmiastowe ukojenie i usunięcie bólu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz