wtorek, 28 lutego 2017

Terapia punktów spustowych

Znacie to? Nagle, często w okolicy karku wyczuwacie pod palcami twarde, bolesne zgrubienie. Czasem boli tylko, gdy jest uciskane, a innym razem boli, boli i boleć nie przestaje uprzykrzając nam życie. Często w tym wypadku mamy do czynienia z punktami spustowymi. Niejednokrotnie powstają gdy niewłaściwie wykonujemy dany ruchów lub podczas przeciążenia. Na szczęście leczenie  jest stosunkowo proste, pod warunkiem, że pacjent wraz z terapeutą przeanalizują, co wywołuje reakcję oraz przedyskutują możliwości zmiany. Inaczej za każdym razem, gdy pacjent pojawi się w naszym gabinecie będzie doskwierał mu dokładnie ten sam ból.

Czym jest punkt spustowy?


Są to niewielkie, nadwrażliwe obszary w obrębie brzuśca mięśniowego lub powięzi mięśnia. Pod wpływem nacisku powodują tkliwość oraz ból mający charakter promieniujący lub rzutowany. Punkt spustowy to nic innego jak lokalne niedokrwienie. Brak dopływu krwi do tkanek skutkuje bólem – w ten sposób nasz organizm daje nam znać, że coś jest nie tak i trzeba to sprawdzić.

Punkty spustowe pojawia się w danym miejscu z różnych powodów. Często z powodu przeciążeń lub złych nawyków, na przykład posturalnych, które są powtarzane i utrwalane każdego dnia. Błędne koło może przerwać odnalezienie przyczyny oraz nauczenie prawidłowych nawyków. Częstym błędem jest umiejscowienie komputera gdzieś z boku biurka, gdzie aby na nim pracować trzeba rotować swój kręgosłup. Wystarczy zasugerować postawienie monitora i klawiatury na przeciwko lub zainwestowanie w krzesło obrotowe. Dzięki niemu będzie można obrócić całe ciało bez niepotrzebnego krzywienia się przez kilka godzin dziennie.

Czynniki wywołujące powstawanie punktów spustowych


Pojawiają się często w mięśniach narażonych na długotrwałe przeciążenia, stres oraz po urazach i mikro urazach, zaburzeniach układowych jak i pooperacyjnych, a także niewydolności mięśniowej. Usunięcie punktu spustowego nie jest równoznaczne z wyeliminowaniem czynników mających wpływ na jego aktywność.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że mamy do czynienia z dwoma rodzajami punktów spustowych. Mogą być one aktywne i boleć cały czas oraz promieniować na przykład do ramienia. Drugi rodzaj to punkty ukryte. Tutaj ból będzie się uaktywniał w chwili, gdy będziemy dotykać wrażliwego obszaru.

Objawy jednym mniej, innym bardziej znane


Punkty spustowe objawiają się bardzo różnie. W większości kojarzymy je z ostrym, nieprzyjemnym bólem w trakcie uciskania wrażliwych miejsc. Jednak to nie wszystko. Powstanie punktów spustowych może doprowadzić do ograniczenia biernego lub czynnego ruchu, osłabić mięśnie, a nawet wywoływać sztywność, która będzie się ustępować po treningu, spacerze lub innej formie ruchu. Ból będzie często promieniował. Innymi objawami są zaburzenia czucia głębokiego, równowagi oraz gorsza koordynacja mięśni, a nawet potliwość i gęsia skórka.

 Eliminacja punktów spustowych


Każdy dobry rehabilitant zacznie od wywiadu. Trzeba przede wszystkim odnaleźć przyczyny powstawania uprzykrzających nam życie dolegliwości. Na tej podstawie dobierze odpowiednie zabiegi. Często jest to masaż, który pomoże rozluźnić spięte mięśnie oraz rozgrzeje i poprawi ukrwienie. Na koniec wskazane jest zastosowanie relaksacji poizometrycznej, streching oraz hamowania manualne.

Osobiście preferuję ostatnią metodę. Polega ona na uciśnięciu bolących punktów. Dzięki temu zamykamy naczynia. W chwili zabrania ręki dochodzi do ich otwarcia i krew znów zaczyna w nich krążyć. Ucisk można powtórzyć kilkukrotnie. Zwykle już po pierwszym pacjenci czują dużą ulgę, choć początkowo ból może wydawać się być nie do zniesienia.

Zapraszam na terapię punktów spustowych do Centrum Regeneracji Ciała!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.