poniedziałek, 30 stycznia 2017

Masaż prenatalny - ulga dla bolących pleców.

"Masaż nienarodzonego dziecka w brzuchu mamy" - ty też miałaś takie skojarzenie, słysząc określenie "masaż prenatalny" po raz pierwszy? Nie ty jedna. Tymczasem masaż prenatalny to po prostu masaż kobiety ciężarnej. Nazwa jest więc dość niefortunna i nieprecyzyjna, ale sam zabieg uznawany przez lekarzy, położne i rehabilitantów za wskazany. Oczywiście pod warunkiem, że jest przeprowadzany przez specjalistę, który ma doświadczenie właśnie w taki rodzaju masażu i wiedzę na temat przebiegu ciąży.  Trzeba też koniecznie (!) upewnić się u ginekologa, że nie ma żadnych indywidualnych przeciwskazań.  

Ciężarna podczas masażu zazwyczaj siedzi lub leży na boku, rzadziej na plecach. Masażysta niezbyt intensywnie ugniata i głaszcze prawie całe ciało kobiety. A więc znów - wbrew temu, z czym wielu osobom się kojarzy zabieg, nie ogranicza się do okolic brzucha. Nie omija go jednak, podobnie jak okolic odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Te strefy traktuje jednak wyjątkowo delikatnie. Używa kosmetyków bezpiecznych dla ciężarnych, często bezwonnych bo zapachy często drażnią kobiety, będące w początkowym okresie ciąży.

Poniżej przedstawiamy listę korzyści płynących z masażu prenatalnego:

- masaż wykazuje wybitne właściwości relaksujące, jest to chwila wyjątkowego odpoczynku psychicznego dla kobiety w ciąży,
- działa przeciwobrzękowo i przeciwbólowo,
- jest to odnowa biologiczna dla przemęczonych stawów i mięśni.

Zrozumiałym jest, że dziecko czerpie z tych korzyści pełnymi garściami, bowiem współzależność matki i dziecka nie podlega dyskusji.


 Przeciwwskazaniami do masażu są:

- plamienia lub krwawienia w okresie całej ciąży,
- przyjmowane leki na podtrzymanie ciąży,
- pierwszy trymestr ciąży,
- ostatnie tygodnie ciąży (od 37 tygodnia ciąży).

Twoje ciało się zmienia



Celem masażu ciążowego jest zmniejszenie napięcia u przyszłej mamy - zarówno tego fizycznego, jak i psychicznego.  Jeśli jest dobrze wykonany może znacznie zmniejszyć poziom hormonów stresu. Poprawia ukrwienie skóry i pozytywnie wpływa na jej kondycję. Zapobiega obrzękom nóg, zmniejsza bóle kręgosłupa, stawów i głowy. Poprawia działanie układu krążenia i układu limfatycznego.
Specjaliści twierdzą, że na najlepsze efekty można liczyć poddając się takim zabiegom regularnie - co dwa-cztery tygodnie lub częściej o ile zaleci masaże lekarz.

Większość kobiet w ciąży cierpi na bóle pleców na odcinkach krzyżowym, piersiowym i szyjnym.


Bólom tym towarzyszą spore obrzęki nóg. Masaż ciążowy z powodzeniem jest wykonywany w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Cieszy się tam dużym zainteresowaniem i uznaniem przez lekarzy, fizjoterapeutów i położne.
Niestety w Polsce zabieg ten jest mało rozpowszechniony i korzysta z niego niewiele ciężarnych.
Smutne jest to, że niewielu specjalistów fizjoterapii w Polsce ma wiedzę na temat masażu prenatalnego i jego wpływu na samopoczucie kobiety. Niewiedza powoduje brak promocji zabiegu i udawanie, iż problem nie istnieje.
Kobiety ciężarne pozostają z problemem same i zmuszone do radzenia sobie z bólem domowymi sposobami wychodzą z założenia, że cierpienie jest normalnym elementem ciąży… Nic bardziej mylnego!!!


Masaż wykonywany jest bezboleśnie, delikatnymi, spokojnymi, płynnymi ruchami lekko ugniatając okolice karku i barków. Masaż wykonywany jest przez doświadczoną i przeszkoloną fizjoterapeutkę.

Ciąża i macierzyństwo to wyjątkowy czas dla kobiety


Okres macierzyństwa to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Jest to również czas wyjątkowo dużych przeciążeń organizmu, którym trzeba stawić czoło. Podczas ciąży przyszłe mamy zmagają się z licznymi objawami bólowymi w obrębie kończyn i kręgosłupa. W znakomitej większości przypadków można ten dyskomfort zniwelować. Stawiamy na profilaktykę. Uważamy, że jedynie wyedukowana Pacjentka jest naprawdę świadoma i zabezpieczona przed zagrożeniami wynikającymi z niewłaściwego obciążania aparatu ruchu. Świadomość jak dbać o kręgosłup i stawy, jakich czynności i pozycji unikać oraz dlaczego warto zmienić niewłaściwe nawyki ruchowe ma w tym okresie szczególne znaczenie. W zespołach bólowych kręgosłupa oferujemy skuteczną i fachową pomoc. Bezpieczna, delikatna terapia ukierunkowana na problematykę kobiety ciężarnej pomaga likwidować zespoły bólowe i chroni przed ich nawrotem. 


Wszystkie panie z brzuszkiem potrzebują szczególnej opieki. Szczególnie te zestresowane swoją nową rolą. Bycie przyszłą mamą jest wyzwaniem i narzuca ograniczenia. Zmianie podlega styl życia, dieta, ale przede wszystkim zmienia się ciało kobiety. Osłabione mięśnie brzucha i zmniejszenie elastyczności wiązadeł międzykręgowych prowadzą do wystąpienia lordozy. Kręgosłup w odcinku lędźwiowym ściągany jest do przodu, brzuch wypina się, a pupa zaczyna odstawać. Odruchem w tej sytuacji jest odchylanie górnej części tułowia, co powoduje napięcie mięśni w dole pleców. Pojawia się ból.

Zapraszam na masaż prenatalny do Centrum Regeneracji Ciała

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.