poniedziałek, 15 grudnia 2014

Łokieć tenisisty - jak leczyć domowymi sposobami?

ból łokcia


Choroba dotyczy 10% osób grających w tenisa, także osób grających w badbingtona lub squosha. Dotyczy zwłaszcza osób rozpoczynających naukę gry, którzy nie mają jeszcze doskonale wyćwiczonej techniki uderzeń i generują ruch z nadgarstka, zamiast z tułowia i barku. U graczy wyczynowych, objawy może wywołać mocno rotowany serwis. Dolegliwość jest traktowana jako choroba zawodowa i może dotyczyć stomatologów, ortopedów, elektryków, masażystów, ślusarzy.

Łokieć tenisisty jest to zespół bólowy zewnętrznej powierzchni stawu łokciowego spowodowany przeciążeniem przyczepionych do niego mięśni, a konkretnie ścięgien tych mięsni. Bolesność umiejscawia się na małej wyniosłości kostnej (nadkłykciu bocznym) na zewnętrznej stronie łokcia, gdzie przyczepiają się mięśnie prostujące palce i nadgarstek.

Leczenie łokcia tenisisty trwa od 6 do 12 tygodni i uzależnione jest od okresu trwania dolegliwości, charakteru zmian degeneracyjnych w ścięgnie, a także stasowanego wcześniej leczenia. Celem leczenia jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, usprawnienie funkcji kończyny oraz zwiększenie siły mięśni. Nigdy nie należy unikać ruchu w stawie, gdyż prowadzi to do zaników mięśni i spowalnia proces leczenia i rehabilitacji.
sonda IR - laser

Do podstawowych metod leczenia łokcia tenisisty należą:


 • Doraźnie stosuje się okłady z lodu, maści przeciwbólowe i przeciwzapalne.
 • Zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak: ultradźwięki, laser - sonda IR, jonoforeza, krioterapia.
 • Masaż poprzeczny prowadzony przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Ten rodzaj rehabilitacji składa się z dwóch faz - aktywnej i następującej po niej fazy rozluźnienia. Zabieg odbywa się według schematu: dociśnięcie, przesunięcie i rozluźnienie, trwa około 10-15 minut. Zabieg należy wykonywać z naciskiem powodującym umiarkowany ból.
 • Znaczną ulgę przynosi unieruchomienie w szynie ramiennej w zgięciu w stawie łokciowym, stosowane jednak nie dłużej niż na 14 dni.
 • Ortezy odciążające przyczepy uszkodzonych ścięgien.
 • Coraz rzadziej wykonywane są iniekcje ze sterydów w okolice uszkodzonych ścięgien.
 • Domowe sposoby leczenia łokcia tenisisty
 • Podczas leczenia łokcia tenisisty możemy się wspomóc niektórymi tradycyjnymi metodami terapii. Należy jednak pamiętać, że nigdy nie mogą one zastąpić wizyty u lekarza i wskazanej przez niego metody leczenia. Mogą one być stosowane jedynie wspomagająco i jako takie dają dobre efekty. Domowe sposoby na to chorzenie da się podzielić na farmakologiczne i naturalne.


Leczenie farmakologiczne:

tabletki doustne (przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne). Nie należy ich znacznie nadużywać, gdyż mogą prowadzić do powikłań, m.in. zapalenia błony śluzowej żołądka;
maści i żele stosowane miejscowo;
środki służące do przygotowania roztworów przeciwobrzękowych.

sonoforeza
Leczenie naturalne:

 • polewanie zimną wodą,
 • okłady z lodu,
 • okłady z liści kapusty,
 • okłady z roztworu wody i octu,
 • okłady z żywokostu lekarskiego,
 • okłady z liści "babki".

W trakcie choroby należy unikać ruchów w stawie łokciowym powodujących istotne dolegliwości bólowe. Całkowicie przeciwwskazana jest gra w tenisa, do momentu opanowania prawidłowej techniki gry. Podstawą leczenia jest całkowite wyeliminowanie lub maksymalne ograniczenie na 2-3 tygodnie wszystkich ruchów nasilających dolegliwości bólowe.
masaż lodem

Nigdy nie należy natomiast całkowicie unikać ruchu w stawie, gdyż prowadzi to do zaników mięśni i spowalnia proces leczenia i rehabilitacji. Podczas leczenia należy delikatnie rozciągać chore ścięgna oraz stosować specjalne ćwiczenia (zginanie i prostowanie nadgarstka w pozycji horyzontalnej). Ponadto samodzielnie można masować bolące miejsce kostką lodu, aż do jej rozpuszczenia.

Następnie po osuszeniu należy wetrzeć w bolące miejsce maść o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Pomocne w czasie rehabilitacji jest zastosowanie łuski gipsowej dłoniowej, którą możemy sami zdejmować i zakładać w sytuacji, gdy pojawia się ból lub ręka jest zmęczona. W sklepach ortopedyczno-rehabilitacyjnych dostępne są również ortezy.
orteza na łokieć

Po zakończonym leczeniu, gdy ustąpią dolegliwości bólowe można stopniowo wracać do intensywniejszej aktywności sportowej. Niezbędne jest wykształcenie prawidłowej techniki gry w tenisa, gdyż nieprawidłowa gra spowoduje nawrót dolegliwości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz