poniedziałek, 8 grudnia 2014

Halluksy (halluxy) leczenie


Halluksy (halluxy) leczenie
zabieg  u fizykoterapeuty

Wysokie obcasy i ciasne noski szpilek to najczęstsza przyczyna powstawania halluksów u kobiet. Niewygodne, wąskie buty sprawiają, że stopa brzydko się zniekształca, w wyniku czego nasz pierwszy paluch odchyla się.

halluxy operacja
halluxy operacja
Halluxy, czyli paluchy koślawe, ich nazwa pochodzi z tłumaczenia łacińskiego hallux valgus, czyli właśnie paluch koślawy. Paluch koślawy to nabyte bądź wrodzone zniekształcenie w obrębie stopy polegające na koślawym ustawieniu palucha i szpotawym ustawieniu I kości śródstopia, któremu zwykle towarzyszy płasko-koślawe ustawienie stopy. Wielkość kąta pomiędzy osią długą palucha a osią I kości śródstopia przekracza 20 stopni. Skutkiem tego jest wystawanie po stronie przyśrodkowej stopy – głowy I kości śródstopia.

Halluxy – przyczyny oraz dolegliwości

Deformacja ta jest widoczna gołym okiem i nie wygląda najlepiej. Ale oprócz tego, że paluch koślawy nie wygląda najpiękniej, to nieleczony prowadzi do coraz głębszych zmian, takich jak zapalenie kaletki, czy bolesne modzele. Więc jak leczyć haluksy, gdy już nam się pojawią?U ponad 60 % chorych występują uwarunkowania genetyczne – halluxy występują rodzinnie, halluxy mogą powodować również czynniki zewnętrzne: przykurcz ścięgna Achllesa lub mięśnia brzuchatego łydki, płaskostopie, noszenie ciasnego obuwia.

Hallux leczenie

hallux leczenie
hallux leczenie
Zacznijmy od wizyty od ortopedy (hallux leczenie) i od zmiany obuwia na wygodne, na niższym obcasie, z szerokim noskiem. Lekarz obejrzy nasze stopy i będzie mógł ocenić jak daleko zaszedł proces deformacji. Może się okazać, że potrzebne będzie zamówienie specjalnych wkładek, które mają na celu podpieranie sklepienia poprzecznego stopy. Lekarz może nam zalecić również gimnastykę korekcyjną, która wzmocni cały układ stabilizujący stopę. Jeśli nastąpiło zapalanie kaletki możemy ulżyć sobie nosząc odpowiednie ochraniacze, mocząc stopy w wodzie z dodatkiem soli, a także przyjmując leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Niekiedy stosuje się specjalne buty, które mają wzmocnione podeszwy. Takie obuwie ma odciążać chory paluch (hallux) w czasie ruchu.
  Ważne jest również aby dawać stopom jak najwięcej odpocząć, chodząc boso po piasku i trawie, ale nie możemy też zapominać o wysiłku fizycznym. Jazda na rowerze i pływanie na pewno nie zaszkodzą.

halluxy
halluxy
Czasami może się okazać, że te metody nie przyniosły choremu ulgi. Wynikać to może z tego, że nasze nawyki są jednak zbyt mocne i ciężko nam je zmienić na korzyść dla naszych stóp. Inna sprawa, to fakt, iż do ortopedy bardzo często udajemy się, gdy dolegliwości bólowe są na tyle duże, że utrudniają nam sprawne funkcjonowanie, a wtedy zmiany kostne są już tak daleko posunięte, że ani ćwiczenia, ani odpowiednie obuwie, fizykoterapia i wkładki nie mogą ich naprawić. Co wtedy?
Sposoby leczenia halluxów zależą od rodzaju oraz stopnia zniekształcenia stopy. Zapobieganie paluchom koślawym polega na noszeniu odpowiednich butów. W razie wystąpienia stanu zapalnego kaletki maziowej powinno się stosować różnego rodzaju ochronę – poduszeczki, kółka ochronne. W przypadku zauważenia pierwszych objawów pomocne mogą okazać się różnego rodzaju aparaty korygujące, jak również ćwiczenia wsparte fizykoterapią (jonoforeza, laser, magnetronik, ultradźwięki), obniżenie masy ciała, wysiłek fizyczny, zmiana butów, oraz rehabilitacja mogą dać bardzo dobre rezultaty leczenia. W zaawansowanych zmianach proponuje się leczenie operacyjne, po którym konieczne jest noszenie nowego wygodnego obuwia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz