niedziela, 13 lipca 2014

Bolący bark......co się dzieje?

Ból barku jest najczęstszym na dziś schorzeniem z jakim nie potrafią sobie poradzić chorzy. Dotkliwe schorzenie objawia się bardzo niewinnie, ale dokucza sukcesywnie z każdym dniem mocniej. Nazwijmy ten ból po imieniu - jest to zespół bolesnego barku. Ból objawia się ograniczeniem ruchów ręki, napięciem mięśni i ścięgien łopatki, usztywnieniem karku. Pierwsze objawy lekceważymy po rozgimnastykowaniu energicznym stawu.....okres ostry przechodzi w podostry i atakuje co kilka dni ograniczając coraz mocniej ruch barku. W stanie przewlekłym bark pracuje tylko w zakresie ruchu podnoszenia, nie możemy już zapiąć palców na grzbiecie w tzw. guzik, przy rotacji dłoni w odwiedzeniu i uniesieniu ból promieniuje od łokcia po bark , łopatkę, kark do odcinka piersiowego kręgosłupa.

Jak leczyć?


Co jest przyczyną?


Otóż odpowiedź na te dwa pytania jest ściśle powiązana - zapobieganie przyczynie powstania urazu jest podstawą do wyleczenia. Wykluczenie wykonywania ruchu ręką powodującego naciągnięcie nieprawidłowe mięśni i ścięgien stawu barkowego jest kluczem do wyzdrowienia. Jaki ruch powoduje uraz? Podam przykłady:
- sięganie kierowcy za fotel i manewrowanie ramieniem w celu wykonania jakiejś czynności typu wydostanie torebki zza fotela;
- ściąganie ciężkich przedmiotów z pawlaczy przy użyciu dużej siły;
- podnoszenie ciężkich przedmiotów będących za plecami - z tyłu.
Po ustaleniu czynności jakiej się dopuszczamy nie mając pojęcia, że jest ona powodem postępującej choroby staramy się całkowicie wykluczyć ten nieprawidłowy ruch i zamienić go na prawidłowy np. torebkę sięgamy poprzez otwarcie tylnych drzwi i wyciągnięcie jej - banalne, ale podaję proste sposoby, a z pawlacza ściągamy wchodząc na wyższy szczebel drabiny. W wyleczeniu pomoże masaż, laser i środki przeciwzapalne stosowane miejscowo i doustnie.

Jak to leczyć?


Pierwszą pomocą jest posmarowanie stawu i reszty miejsc bolących środkiem przeciwzapalnym ( wmasować energicznie ) i połknięcie tabletki przeciwbólowej, a drugim etapem wizyta u lekarza ortopedy. Wykonanie zdjęcia Rtg wykluczy inne podłoża chorób niż naciągniecie ścięgien. Lekarz zaleci fizjoterapię w przypadku naciągnięcia poprzez masaż, laser, sonoforezę czy jonoforezę.

Czy lekceważyć? Czy przejdzie samo?


Otóż zdecydowanie nie lekceważyć! Podłoże choroby jest w kilku procentach inne niż naciągnięcie, ale każdy nie leczony zespół bolesnego barku może doprowadzić do jego unieruchomienia i powstania zwyrodnienia wymagającego leczenia poprzez operację.

Czy ćwiczyć chory bark?


Są dwie metody w zależności od stopnia zaawansowania choroby i stanu chorego. Częściej jednak rehabilitacja wymaga ćwiczeń zaleconych dla każdego indywidualnie, ale też może lekarz zalecić unieruchomienie barku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz