sobota, 28 listopada 2015

Ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa - ból mięśni lędźwiowych.




Postawienie diagnozy


Pierwsza wizyta zawsze istotnie pozwala nam określić stan zaawansowania choroby i samopoczucie chorego. Wywiad z chorym pozwala ustalić stopień problemu z jakim musimy sobie poradzić. Kolejne wizyty pomogą w ustaleniu przyczyn bólu lędźwi oraz sposobu w jaki możemy z bólem się rozprawić tak by na dłużej dał choremu spokój. Przy drugim zabiegu możemy sprecyzować sposoby działania: jaka fizykoterapia będzie wskazana, jaki masaż i jaka kinezyterapia.
ćwiczenia stretching z taśmą 


Masaż  Fizykoterapia Farmakoterapia


Chory z bólem dokuczającym w okolicy lędźwiowej powinien zastosować się do zaleceń fizjoterapeuty. Sposób w jaki mamy funkcjonować, spać, czym uśmierzać ból - poda nam fizjoterapeuta na pierwszym spotkaniu i bezwzględnie od tego czy do zaleceń się zastosujemy zależy powodzenie terapii.


ćwiczenia pilates na lędźwie

Ćwiczenia mobilizujące - kinezyterapia


Każdy ból ma swoja przyczynę i sposób zneutralizowania bólu wywołanego konkretnym działaniem. Oznacza to, że na ból lędźwi najczęściej zapracowujemy sobie sami nieprawidłowo się poruszając w trakcie przeciążania mięśni całego ciała - konkretnie: praca, sport, czy inny wysiłek fizyczny. Fizjoterapeuta poda nam ćwiczenia jakimi możemy przygotowywać mięśnie, a zarazem kręgosłup do wysiłku. Pomocne w tym zakresie działań są stretching, joga, pilates, callanetics.





Czym najczęściej sobie wypracowujemy choroby kręgosłupa lędźwiowego?


Mężczyźni najczęściej uszkadzają lędźwie na siłowni, jeżdżąc na rowerze, biegając itp. Ćwiczą na siłowni najczęściej bez instruktora lub z kimś kto nie zna podstaw zdrowego uprawiania sportu. Jeżdżą na rowerze długie dystanse wysiłkowe bez uprzedniego rozgrzania i rozciągnięcia ciała. Pokonują długie trasy na ścieżkach spacerowych biegając w nieodpowiednim tempie, w złym obuwiu, na złej nawierzchni i bez rozgrzewki.


ćwiczenia joga
Kobiety najczęściej wykonujące siedzącą pracę przeciążają swój kręgosłup lędźwiowy pracami domowymi, dźwiganiem zakupów, spaniem z dzieckiem i noszeniem dziecka. Nieprawidłowa pozycja siedząca w pracy pogłębia lordozę lędźwiową, przeciążanie osłabionych mięśni dźwiganiem ciężkich sprawunków - zwłaszcza wchodzenie z nimi po schodach oraz zła pozycja w czasie snu są powodem najczęstszych dokuczliwych bóli w lędźwiach. Kobiety aktywne sportowo w młodszym wieku po zaniechaniu ćwiczenia również dopada powyższa przypadłość przy każdorazowym większym wysiłku fizycznym. Z wiekiem dokuczliwość bólu wzrasta.

Jak pozbyć się bólu w lędźwiach?

Seria masaży i zabiegów fizykoterapetycznych wraz z farmakologicznymi środkami przeciwbólowymi stosowanymi miejscowo i doustnie powinna ugasić bezpowrotnie każdy ból lędźwi. Ćwiczenia powinny podwyższyć sprawność ruchową organizmu i przygotować go do prawidłowego funkcjonowania. Chory na kręgosłup lędźwiowy powinien jednak pamiętać, że przed każdym wysiłkiem fizycznym musi wykonać rozgrzewkę, a do codziennej higieny organizmu powinien dołączyć ćwiczenia typu joga, pilates, callanetics, stretching. Najczęściej bowiem bolesne lędźwie wiążą się z predyspozycjami do tego schorzenia. Seria zabiegów w zakładzie fizjoterapii pomoże nam zrozumieć swój organizm, zasady jego działania, nauczy w jaki sposób żyć z takiego rodzaju predyspozycją do bólu w lędźwiach oraz niewątpliwie wyleczy z bólu.


ćwiczenia callanetics

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.