Jak leczyć?
Co jest przyczyną?
Otóż odpowiedź na te dwa pytania jest ściśle powiązana - zapobieganie przyczynie powstania urazu jest podstawą do wyleczenia. Wykluczenie wykonywania ruchu ręką powodującego naciągnięcie nieprawidłowe mięśni i ścięgien stawu barkowego jest kluczem do wyzdrowienia. Jaki ruch powoduje uraz? Podam przykłady:
- sięganie kierowcy za fotel i manewrowanie ramieniem w celu wykonania jakiejś czynności typu wydostanie torebki zza fotela;
- ściąganie ciężkich przedmiotów z pawlaczy przy użyciu dużej siły;
- podnoszenie ciężkich przedmiotów będących za plecami - z tyłu.
Po ustaleniu czynności jakiej się dopuszczamy nie mając pojęcia, że jest ona powodem postępującej choroby staramy się całkowicie wykluczyć ten nieprawidłowy ruch i zamienić go na prawidłowy np. torebkę sięgamy poprzez otwarcie tylnych drzwi i wyciągnięcie jej - banalne, ale podaję proste sposoby, a z pawlacza ściągamy wchodząc na wyższy szczebel drabiny. W wyleczeniu pomoże masaż, laser i środki przeciwzapalne stosowane miejscowo i doustnie.
Jak to leczyć?
Pierwszą pomocą jest posmarowanie stawu i reszty miejsc bolących środkiem przeciwzapalnym ( wmasować energicznie ) i połknięcie tabletki przeciwbólowej, a drugim etapem wizyta u lekarza ortopedy. Wykonanie zdjęcia Rtg wykluczy inne podłoża chorób niż naciągniecie ścięgien. Lekarz zaleci fizjoterapię w przypadku naciągnięcia poprzez masaż, laser, sonoforezę czy jonoforezę.
Czy lekceważyć? Czy przejdzie samo?
Otóż zdecydowanie nie lekceważyć! Podłoże choroby jest w kilku procentach inne niż naciągnięcie, ale każdy nie leczony zespół bolesnego barku może doprowadzić do jego unieruchomienia i powstania zwyrodnienia wymagającego leczenia poprzez operację.
Czy ćwiczyć chory bark?
Są dwie metody w zależności od stopnia zaawansowania choroby i stanu chorego. Częściej jednak rehabilitacja wymaga ćwiczeń zaleconych dla każdego indywidualnie, ale też może lekarz zalecić unieruchomienie barku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.