środa, 17 sierpnia 2016

Ból pleców w odcinku piersiowym - ból kręgosłupa piersiowego.




Ból kręgosłupa piersiowego może być wynikiem zmian zwyrodnieniowych. Przyczyną bólu kręgosłupa piersiowego może być uraz, złe ułożenie, dyskopatia. Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy to jedna z form leczenia. Na ból w kręgosłupie piersiowym zaleca się ćwiczenia wzmacniające mięśnie, rozciągające i oddechowe.


Dlaczego boli kręgosłup piersiowy?


Kręgosłup w odcinku piersiowym stanowi ważny element budowy naszego ciała, ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów i przyczynia się do tworzenia poprawnej postawy ciała. Jest najdłuższym odcinkiem kręgosłupa i składa się z 12 kręgów piersiowych, dzięki temu to właśnie na jego poziomie uwidaczniają się najczęściej wszelkie skrzywienia.
Ból w odcinku piersiowym kręgosłupa występuje rzadziej niż w innych odcinkach kręgosłupa. Dolegliwości bólowe kręgosłupa najrzadziej występują właśnie w odcinku piersiowym, znacznie częściej zgłaszane są w obrębie kręgosłupa szyjnego bądź lędźwiowego. Kręgosłup piersiowy pełni bardzo ważną rolę w oddychaniu, wynika to z bezpośredniego połączenia z żebrami oraz znajdującymi się między nimi mięśniami międzyżebrowymi.
Kręgi piersiowe są narażone na występowanie zmian zwyrodnieniowych tak samo jak w odcinku szyjnym czy lędźwiowym, co może znacznie przyczynić się do wystąpienia problemów w tym odcinku. Zarówno nieprawidłowa pozycja, źle ułożone ciało, bezpośredni uraz, przebyte choroby (takie jak choroba Scheuermanna – młodzieńcza kifoza), dyskopatie, wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych mogą przyczynić się do pojawienia się wielu dolegliwości na poziomie piersiowego odcinka kręgosłupa.




Ćwiczenia na ból kręgosłupa



Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy, które są nakierowane na bolący kręgosłup może wykonywać każdy, niezależnie od płci czy wieku oraz rodzaju dolegliwości. Ćwiczenia mają w pozytywny sposób wpłynąć na jego funkcjonowanie, poprawić komfort życia i zapobiegać nieprzyjemnym dolegliwością, z których mogą powstać niebezpieczne powikłania.
Szczególnie powinny zadbać o kręgosłup osoby, u których występują ostre, przeszywające dolegliwości bólowe lokalizujące się najczęściej między łopatkami, u których pojawia się problem z oddychaniem (główne problem z nabraniem powietrza), u których objawy nasilają się podczas wysiłku fizycznego oraz pojawiają się uczucia nietypowe o charakterze mrowienia i drętwienia.
Często przyjmowana pozycja siedząca, czy to za biurkiem czy komputerem oraz garbienie się znacznie wpływa na pojawienie się powyższych dolegliwości. Dlatego bardzo ważnym elementem w codziennym postępowaniu są ćwiczenia na bolący kręgosłup, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia bólów.



Jakie ćwiczenia na kręgosłup piersiowy?


Trzeba pamiętać, że każda aktywność czy to spacer, czy bieganie, czy pływanie w pozytywny sposób wpływają na funkcjonowanie całego kręgosłupa. Jednak w zależności od tego jaki cel chcemy osiągnąć, możemy wykonać ćwiczenia na kręgosłup piersiowy. Wygodnym wyjsciem jest uzupełnienie ćwiczeń masażem i zabiegai fizykoterapeutycznymi - Centrum Rehabilitacji Ciała gwarantuje w/w zabiegi.
Ćwiczenia mobilizujące odcinek piersiowy kręgosłupa – które mają na celu mobilizację w odcinku piersiowym, rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych i zmniejszenie ogólnego napięcia. Przykładem takiego ćwiczenia jest popularny koci grzbiet wykonywany chociażby w pozycji klęku podpartego.
Ćwiczenia na wzmocnienie odcinka piersiowego kręgosłupa – mają na celu wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych i tkanek okołostawowych. Wykorzystywane bardzo często u osób z niestabilnością oraz małą stabilizacją w okolicy tułowia. Głównie wykorzystuje się trening izometryczny, polegający na napinaniu mięśni bez zmiany długości ich włókien. Przykładem może być chociażby umiejętność przyjęcia prawidłowej, wyprostowanej postawy i odpowiednim napięciu mięśni.
Ćwiczenia oddechowe – które mają na celu uruchomienie mięśni oddechowym, między innymi międzyżebrowych, które są w bliskim położeniu z kręgami położone w odcinku piersiowym kręgosłupa. Ćwiczenia oddechowe powodują również lepsze natlenowanie tkanek zwiększając ich wydajność podczas pracy.
Ćwiczenia rozciągające odcinek piersiowy kręgosłupa – które mają na celu rozluźnienie mięśni oraz tkanek okołostawowych i przykręgosłupowych, uelastycznienie tkanek miękkich, rozluźnienie powięzi i przywrócenie prawidłowego napięcia. Przykładem takiego ćwiczenia jest maksymalne pochylenie tułowia w przód i wyciągnięcie rąk do przodu w pozycji siadu klęcznego.




Jak zapobiegać bólowi w kręgosłupie piersiowym?


Aby kręgosłup prawidłowo funkcjonował, należy pamiętać o tym jak ważny jest ruch oraz zdrowy styl życia. Jakakolwiek aktywność ruchowa wspomaga funkcje kręgosłupa poprzez wzmocnienie mięśnie, zwiększenie stabilizacji poprzez wypracowanie gorsetu mięśniowego oraz zachowa jego pełną ruchomość. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości w tym odcinku trzeba pamiętać o:

  • prawidłowej postawie ciała (nie garbić się);
  • prawidłowym ułożeniu podczas siedzenia przy biurku czy komputerze;
  • unikaniu długotrwałych pozycji zgięciowych (schylania się);
  • unikaniu przeciążeń, które kumulują się w odcinku piersiowym kręgosłupa;
  • rozluźnianiu mięśni przykręgosłupowych;
  • unikaniu bezpośrednich upadków na plecy;
  • wykonywaniu ćwiczeń oddechowych;
  • wybraniu prawidłowego materaca do spania, który pozwolić zachować naturalne krzywizny kręgosłupa.

Jeżeli nie możesz sam pomóc sobie samymi ćwiczeniami wspomóż się masażem i pomocą fizjoterapeuty. W Centrum Regeneracji Ciała zaproponujemy Ci zabiegi i ćwiczenia dostosowane indywidualnie do Twojego schorzenia. Zapraszam!